Diş Eti Tedavisi

Diş Eti Tedavisi


Diş eti çekilmesi nedir?

Dişeti çekilmesi bir hastalıktan ziyade; dişeti hastalığının veya yanlış fırçalama alışkanlığının bir sonucudur.

Diş eti çekilmesi olduğunu nasıl anlarız?

Dişeti çekilmesi sonucunda dişin mine tabakasının altında bulunan ve sağlıklı dişlerde dişeti ile örtülü olan kök yüzeyi dokusu (sement) açığa çıkar. Bu doku mine dokusuna kıyasla daha sarımtırak renkli olduğu için kolayca ayırt edilir.

Diş eti çekilmelerinin tedavisi var mıdır?

Dişeti çekilmelerinin farklı yöntemler ile tedavileri vardır. Dişeti çekilmesi tedavisinde öncelikle çekilmenin sebebi saptanmalıdır. Çekilme miktarına göre, basit koruyucu yöntemler veya dişeti operasyonları ile çekilmeler tedavi edilebilmektedir.

Diş etleri neden çekilir?

 

‘Periodontitis’ denilen dişeti hastalığı dişeti çekilmesine en çok sebebiyet veren durumdur. Bu hastalığın dışında yanlış diş fırçası tercihi veya yanlış fırçalama yöntemi de sıkça dişeti çekilmesi şikayetine sebebiyet vermektedir.

Diş eti çekilmeleri engellenebilir mi?

Dişeti çekilmesine sebebiyet veren durum ortadan kaldırıldıktan sonra dişeti çekilmesinin ilerlemesi durdurulabilir.

​Diş eti hastalığı olan dişlere porselen kaplamalar yapılabilir mi?

 

Dişeti çekilmesi olan dişlere, dişeti tedavilerini takiben rahatlıkla kaplama yapılabilir.

Sağlıklı dişetlerine kavuşmak için ne yapmak lazım?

Sağlıklı bir dişetinin olmazsa olmazı iyi bir ağız hijyenidir. Sigara alışkanlığı, diabet (şeker) hastalığı, çapraşık dişlere sahip olma gibi faktörler ise dişeti hastalığı gelişimini kolaylaştırabilir veya hastalık şiddetini arttırabilir. Bu sebeple sağlıklı bir dişeti için; iyi bir ağız hijyeninin yanı sıra hastanın düzenli bir şekilde (en azından altı ayda bir) diş hekiminin kontrolünde olması gerekmektedir.

Diş eti tedavileri ne kadar sürer?

Tedavi yöntemine göre değişmekle birlikte bir hafta ile bir ay arasında değişmektedir.

Diş eti tedavileri pahalı mıdır?

Dişeti çekilmesi tedavi edilmezse, ortaya çıkacak diş tedavi ihtiyaçları dişeti tedavisi maliyetinden her zaman daha yüksek olacaktır.