Lamine Porselen Nedir?

Lamine Kaplama Nedir?

Lamine Porselen Nedir?

Lamine kaplama, dişlerin ön bölgesinden, çok az miktarda törpüleme hatta bazı vakalarda törpülemeden uygulanan porselen kaplama çeşididir. Porselen lamineler diğer kaplamalar gibi dişi tamamen sarmaz. Dişlerin sadece ön bölgesine yaprak porselen şeklinde uygulanır. Dişlerinde hafif düzeyde boşluk olan hastalara ve dişlerinin rengi, şekli, boyutundan rahatsız olan hastalara estetik amaçlı uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu teknik dişlerini tamamen törpületmek istemeyen hastalara, son yıllarda popülaritesi artmış bir tedavi seçeneğidir.

Dişlerinde estetik anlamda sorunlar yaşayan hastalar lamine diş tedavisini düşünebilirler. Porselen lamineler, 0,3-0,7 mm gibi çok ince bir yapıya sahip olduğu için oldukça doğan diş görünümüne sahiptirler. Diş etine son derece uyumlu lamineler aynı zamanda yaprak porselen ve ya laminete veneer olarakta bilinirler.

Lamine kaplama tedavisinin uygulanma yöntemi; zirkonyum porselen veya emax kaplama tedavisinden biraz farklıdır. Dişlerin normal boyutundan daha kısa olması, harir düzeyde çapraşık olması, renk uyumsuzluklarının gözlenmesi, dişler aralarında boşluk olması veya dişlerin kırılması gibi durumlarda hastaya lamine diş uygulanması gerekebilir. Diş beyazlatma işleminin yetersiz olduğu, aşırı düzeyde renklenen vakalarda da uygulanması mümkündür. Tüm bunlarla birlikte, şekli bozulan eski restorasyonlarda ve dişlerdeki doğuştan gelen yapısal bozuklukların tedavisinde laminate veneer işlemi gerçekleştirilebilir.

Kompozit Lamine Kaplama

Kompozit, diş dolgusu işleminde kullanılan, akrilik alaşımlı bir maddedir. Lamina ise dişlerin şeklini ve rengini değiştirmek için porselen veya kompozit gibi maddelerin dişlerin ön bölgesine yapıştırılmasına denir. Kompozit lamine ise rengi değişen, kırık veya aralarında boşluk olan dişlere ön bölgeden uygulanan estetik bir tedavi tekniğidir. Dişlerdeki estetik bozukluklarını onarmayı ve tedavi etmeyi amaçlayan bu teknik oldukça doğal ve uyumlu bir gülüş kazandırmaktadır.

Dişteki estetik problemlerin onarılmasında çoğunlukla tercih edilen kompozit lamina tedavisini 1-2 saat gibi bir kısa zamanda tamamlamak mümkündür. Dişlerde doğuştan gelen veya sonradan oluşan renk ve şekil bozuklukların tedavisinde kullanılan bu yöntem, kalıcılık süresi nedeniyle öne çıkan bir tedavidir. Bir diğer adıyla bonding olarak da bilinen bu uygulama hastaların kendi dişleriyle ayırt edilemeyecek bir görünüm kazandırır. Dişlerin ön kısmına ince bir yapı halinde sabitlenen dayanıklı kompozit ile uzun süreli kullanım elde edilebilir.

Kompozit kaplama uygulamasında beyaz, diş renginde kompozit reçineler kullanılır. Tedavi tek seansta veya bazen 2 seansta tamamlanabilir. Tedavi sonrası ağız hijyeni de oldukça önemlidir. Lamineler kompozit ile yapıldığı için çay, kahve, sigara tüketilirse, zamanla sararabilir. Bu gibi durumlarda diş hekimi kontrolü gerekir. Diş hekiminin uygulayacağı ufak bir cila işlemi ile, kompozit kaplamaları eski rengine getirmek mümkündür.

Kompozit Lamine Uygulama Aşamaları Nasıldır?

Kompozit lamine işlemi için, diş sayısına bağlı olarak değişse de genellikle tek seans yeterli olacaktır. Tabii diş sayısı fazla ise, hastayı çok yormamak adına 2 seansta da yapılabilir. Bu uygulama için herhangi bir ön hazırlık gerekmez, direkt işleme başlanabilir. Peki kompozir lamine işlemi aşamaları nelerdir;

 • Kompozit lamine uygulanacak dişler, uygulamayı gerçekleştirecek hekim tarafından pürüzsüz hale, yani hazır hale getirilir.
 • Diş hekimi, kompozit kaplamanın diş ile tam uyumlu olması ve dişe tamolarak oturması sebebiyle diş minesinden, yani dişin en üst tabakasından çok ince bir yapı kaldırmak zorunda olabilir.
 • Bazı vakalarda ise diş minesinden törpüleme yapmaya gerek kalmadan işlemi uygulamak mümkündür.
  Hekim, uygulanacak diş rengine, hasta ile birlikte karar verebilir.
 • Diş minesi, diş taşı, plak veya çürük gibi yapılardan arındırıldıktan hemen sonra diş yüzeyinin daha düzgün ve pürüzsüz bir duruma gelmesi için özel asit uygulanır.
 • Pürüzsüz duruma getirilen diş yüzeyi ile kompozit reçine arasındaki yapıştırma bonding dediğimiz özel bir solüsyon aracılığı ile gerçekleşir.
 • Hasta ile birlikte seçilen kompozit, özel fırçalar ve belirli spatüller yardımıyla diş yüzeyine dikkatli bir şekilde yerleştirilir ve diş şekli verilir.
 • Yüzeye uygulanan solüsyonların ve kompozit reçinenin sert hale gelmesi için mavi ışıktan yararlanılır.
 • Kompozit reçine tam anlamıyla sertleştiğinde cilaya geçilir.
 • Kompozitleri parlatmak için belirli aletlerle cila işlemi yapılır ve uygulama tamamlanır.

 

Ağız sağlığımıza gerekli özeni göstermediğimizde, kendi dişlerimiz nasıl plak tutuyor ve sararıyorsa, kompozit laminelerde de bu gibi durumlarda renk değişikliği görülebilir. Bu sebeple düzenli hekim kontrolleri şarttır. Ağız hijyenimizi ve hekim kontrollerini aksatmadığımız takdirde, kompozit kaplamaları uzun süre kullanmak mümkündür. Tüm bunlarla beraber, kendi dişlerimizle yapmamamız gereken hiçbir işlemi, kompozit lamine işlemi sonrası da yapmamız gerekir. Dişlere dik gelen kuvvetlerden(şişe kapağı açma, sert cisimleri açma vb.), mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.

Kompozit Lamine Fiyatları

Kompozit lamine ücretleri, kaç dişe işlem yaptıracağınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Estetik bir gülümseme ve bütünlüğü sağmak için bu uygulamayı tercih ediyorsanız alt ve üst çenede 8-12 dişe bu tedaviyi uygulamak gerekebilir. Diş sayısı hastanın gülüş hattına göre belirlenir. Tedavi, hastanın gülümserken görünen dişlerine uygulanırsa, tam anlamıyla bütünlük sağlanmış olup hastaya estetik bir gülüş kazandırılmış olur.

Tedavi yaptıracağınız diş kliniğinde bu işlemin uygulandığı öncesi ve sonrası görselleri inceleyebilirsiniz. Bahsi geçen uygulamayı uydun fiyata yaptıracağım derken, diş ve diş eti sağlığı ile ilgili olumsuz problemler de yaşayabilirsiniz. Buna istinaden tedaviyi yaptıracağınız kliniği, önceden araştırmak ve daha önce bu tedaviyi uyguladıkları örnek görselleri incelemenizi tavsiye ederiz.

  Detaylı Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

  Ad Soyad

  Cep Telefonu

  Mesajınız

  whatsapp logo
  X

  İnci Diş
  Çevrimiçi

  Merhaba 👋, Görüşmeyi başlatmak için "formu doldurun". Hayalinizdeki görünüm sizi bekliyor! 👇👇