Yaprak Porselen Nedir?

Yaprak Diş

Yaprak Porselen Nedir?

yaprak diş 2

Güzel ve sağlıklı bir gülümseme, insanların ilk izlenimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Gülümsemeyi oluşturan temel unsurlardan biri de dişlerdir. Ancak bazı insanlar, dişlerinde doğuştan ya da sonradan oluşan estetik problemlerle karşılaşabilirler. Bu tür sorunların çözümü için diş hekimliğinin geliştirdiği birçok yöntem vardır ve bunlardan biri de ” yaprak diş ” uygulamasıdır. Yaprak diş, estetik görünüme önem verenler için mucizevi sonuçlar sunan bir yöntemdir. Yaprak diş uygulamasının bir diğer adı da Lamine ‘dir. Bu yazımızda yaprak diş uygulaması nedir ?, nasıl uygulanır, avantajları, dezavantajları nelerdir yaprak diş uygulaması ne kadar? Yaprak diş uygulama süresi gibi konuları detaylı bir şekilde ele alacağız.

 1. Yaprak Diş Uygulaması Nedir?

Yaprak diş, dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan ince porselen ya da kompozit reçine kaplamalardır. Dişlerin estetik görünümünü düzelten, rengini ve şeklini değiştiren bu kaplamalar, özellikle renklenme, çatlaklar, kırıklar ve dişler arasındaki boşluklar gibi kozmetik sorunların giderilmesinde etkili bir çözüm sunarlar. Yaprak dişler, yapıştırıldıkları dişin doğal görünümünü korurken, aynı zamanda gülümsemeye estetik bir dokunuş katarlar. Dişin tamamı küçültülmediği için de dişin orjinalliği bozulmazdan daha estetik bir gülüş elde edilmiş olur.

 1. Yaprak Diş Uygulama Süreci

Yaprak diş uygulaması, genellikle iki aşamalı bir süreçte yapılmaktadır:

1.aşama: Dişlerin Hazırlanması

Uygulama öncesi, diş hekimi dişlerin durumunu değerlendirir. Hasta ile beraber renk seçimi ve ağız durumuna ve gülümseme durumuna en uygun şekil seçimi yapılır varsa hastanın özel istekleri dikkate alınır. Ardından, dişlerin ön yüzeylerinden çok ince bir miktarda 0,3-0,7 mm kadar aşındırmalar yapılır. Bu, dişlere yerleştirilecek yaprak dişlerin uygun şekilde oturmasını sağlar. Bu işlem esnasın da hasta hiçbir şekilde ağrı hissetmez. Daha sonra, dişlerin ölçüleri alınır ve bir diş laboratuvarında özel olarak yaprak dişler üretilir. Hastanın bu süreci daha konforlu geçirebilmesi için geçici kaplamalar kullanılabilir. Bazı durumlarda ara provalar yapılabilir. Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere (renk, şekil v.b) sahip olması yaprak diş ile yapılabilmektedir. Diş üzerinde ya hiçbir değişiklik yapılmaz ya da minimal bir düzeltme uygulanır. Diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm ile sınırlıdır.

Tedavi öncesi görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılır. Yani dişlere müdahalede bulunmadan önce, dişlerde oluşturulacak değişiklik tedavinin başında demo olarak gösterilebilir. Bu demoya mock-up denilir. Böylelikle hasta önceden yapılacak yaprak dişin  ağız içinde nasıl görüneceğini görmüş olur.

2.aşama: Yaprak Dişlerin Yerleştirilmesi

Laboratuvarda özel olarak hazırlanan yaprak dişler hekime ulaştığında, ikinci aşamaya geçilir. Diş hekimi, yaprak dişlerin renk ve şekil uyumunu kontrol eder ve hastanın onayı alındıktan sonra, yaprak dişler adım adım dişlere özel yapıştırıcılar ile yapıştırılır. Bu özel yapıştırıcılar sayesinde hasta tedavi sonrasında düşme, çıkma gibi durumlar ile karşılaşmaz. Bu işlem sonucunda hastanın gülümsemesi daha estetik ve doğal bir görünüme kavuşur.

 1. Yaprak Dişlerin Avantajları

Estetik Görünüm: Yaprak dişler, dişlerdeki renklenmeler, çatlaklar ve kırıklar gibi estetik sorunları gidererek doğal bir gülümseme ve çok ince bir tabaka halinde hazırlandığından ışığı geçirmesi ve yansıtması doğal dişe çok yakındır ve bu özelliği sayesinde mükemmel estetik sağlar. Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.

Minimal Diş Hazırlığı: Diğer kaplama yöntemlerine göre dişlerden daha az aşındırmalar yapılır, dişer de ki madde kaybı da çok daha az olur bu sayede ve bu nedenle daha az invaziv bir işlemdir.

Dayanıklılık: Yaprak dişler, doğru bakım yapıldığında uzun yıllar dayanabilir ve renk değişimi yaşamazlar. Aşınmalar için direnci oldukça yüksektir.Tabi ki hassas bir materyal olduğu için hastada diş sıkma gibi bir problem var ise muhakkak hekimi ile bunu paylaşıp tedaviden öncen önlem alınmalı veya sonrası için bir önlem düşünülmelidir.

Hızlı Sonuç: Yaprak diş süresi, genellikle kısa sürede tamamlanır yapılacak diş sayısı ve tedavi durumuna bağlı olarak ortalama 1 hafta içerisinde tedavi bitmiş olur diyebiliriz bunun dışında hastaların hemen sonuç almasını sağlar.

 1. Yaprak Dişlerin Dezavantajları

Maliyet: Yaprak diş uygulaması ne kadar diye soracak olursak, diğer bazı estetik diş işlemlerine göre daha maliyetli bir kaplama çeşididir diyebiliriz.

Reparasyon İmkanı: Yaprak dişlerin tamir işlemi mümkün olmaz ve hasar gördüklerinde değiştirilmeleri gerekir. Bu yüzden çok dikkatli kullanılmasını önerilir.

Diş Sıkma ve Gıcırdatma Sorunu: Eğer bir kişi diş sıkma ya da gıcırdatma problemi yaşıyorsa, yaprak dişler üzerinde hasara neden olabilir. Bu sebeple yaprak diş yapılmadan önce veya yapıldıktan sonra bazı tedavi yöntemleri ile önem alınmalıdır.

Yaprak diş kimlere uygulanır;

Dişlerin formundan ve görünümünden memnun olmayan kişilere

Ön bölgedeki diş renkleşmelerinde, renkleşmelerin tedavisi için uygulanan beyazlatma işlemlerinden sonuç alınamadığında

Dişleri aralıklı olan kişilerde

Ön dişlerde büyük dolguları bulunan ve çürüğün dolgu ile doldurulması sonucu estetik görünümü bozulan kişilerde

Ön dişleri kırık veya aşınmış olan kişilerde

Kalıtsal yapı bozukluklarında

Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak sunulabilir)

Yaprak diş kimlere uygulanamaz;

Çene bozuklukları olan kişilere

Tırnak yeme ve kalem ısırma gibi kötü alışkanlıkları olan kişilere

İleri derecede diş eti çekilmesinin mevcut olduğu durumlarda yaprak diş tedavisi uygulanmaz.

Yaprak diş takıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir;

Bu estetik diş tedavisi sonrasında, diş gıcırdatmaya son vermelidir. Doğal dişler ile ısırılmaması gereken sert cisimler ısırılmamalıdır. Doğal dişlere uyguladığımız diş fırçalamasının her zaman yapılması gerekmektedir. Uygulamayı yapan diş hekiminin belirttiği zamanlarda kontrollere gidilmesi önemlidir. Kendi dişimize gösterdiğimiz özenin 2 katı özeni göstermemiz gerekir ki uzun yıllar yaprak diş uygulanmış olan dişleri kullanabilelim.

Yaprak dişler uygulandıktan sonra çıkma düşme gibi sorunlar olur mu;

Günümüz yapıştırma teknolojilerinin yapışma değerleri çok yüksektir. Eğer hekim uygulamada teknik hassasiyete uygun hareket ederse yaprak dişi kendi dişiniz gibi kullanabilir ve düşme, çıkma gibi durumlar ile karşılaşmayız.

Yaprak diş, estetik görünüme önem verenler için harika bir seçenek sunar. Dişlerinde estetik sorunları olan ve gülümsemesini güzelleştirmek isteyenler için bu yöntem, doğru diş hekimi tarafından uygulandığında memnuniyet verici sonuçlar elde edilebilir. Ancak diş hekimine başvurmadan önce, hastaların doğru bir değerlendirme ve danışma süreci geçirmesi önemlidir. Hasta işlemlerin hepsi bittikten sonra söylenen şartlara uyum sağlarsa uzun yıllar yaprak dişi hem estetik hem sağlıklı bir şekilde kullanır.

  Detaylı Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

  Ad Soyad

  Cep Telefonu

  Mesajınız

  whatsapp logo
  X

  İnci Diş
  Çevrimiçi

  Merhaba 👋, Görüşmeyi başlatmak için "formu doldurun". Hayalinizdeki görünüm sizi bekliyor! 👇👇