Sabitleyici Tel Retainer’ın Önemi

Sabitleyici Tel Retainer

Sabitleyici Tel Retainer’ın Önemi

Retainer pekiştirme teli olarak da bilinen ortodonti tedavisi sonrasında hastanın diş diziliminin bozulmaması için yapılan bir sabitleme yöntemidir.

Ortodonti Tedavisi Sonrasında Dişlerde Bozulmaya Neden Olacak Durumlar Nelerdir?

ortodonti-retainer

1) Hastaların dil ile dişleri ittirme sorunun olması

2) Hastaların hatalı yutkunmaları sonucu dillerini sürekli alt veya üst çenedeki dişlerine değdirmeleri

3) Hastanın peltek konuşma ve buna benzer konuşma bozukluğu olması

4) Özellikle üst çenesinde darlık olan hastalarda çene genişletilmesi için ortodontik tedavi gördüyse veya dişlerin arasında çok fazla aralık olan hastaların dişleri kapatılması için tedavi gördüyse bu tarz sorunlar için ortodontik tedavi gören hastalar ömür boyu retainer teli kullanımını gerektirebilmektedir.

5) Damak veya dudak yarıklarının tedavileri yapılmışsa bu tedavilerin sonrasında da ömür boyu pekiştirme tedavisi uygulanması gerekebilir.

Retainer tel neden önemlidir?

Ortodonti tedavisinden sonra elde edilmiş diş diziliminin değişkenlik göstermeden sabit kalması çok önemlidir ve ortodonti tedavisinde dişler, dişi çevreleyen kemik ve diş eti gibi dokuların içerisinde hareket etmektedir. Ağız yapısı değişkenlik göstermeye çok açıktır özellikle ortodonti tedavisi sonrası sabit kalması için kesinlikle retainer teli takılmalıdır. Dişin hareket ettiği yönde kemikte rezorpsiyon dediğimiz kemik yıkımları gerçekleşir. Hareketin tersi yönde ise apozisyon dediğimiz kemik yapımı gerçekleşir. Bu nedenle ortodonti tedaviniz bittiğinde, braketler söküldüğünde dişlerin tekrar eski haline geri dönme eğilimi bulunmaktadır. Dolayısıyla tedavi bittiğinde pekiştirme tedavisi uygulanarak retainer teli takılır ve dişlerin sabit bir şekilde kalması sağlanır.

Retainer teli yapım aşaması

Genellikle uzman ortodontistler tarafından yapılmaktadır. Ortodonti tedavisi sonrası uzman hekim zaten bu tedaviyi uygulayacaktır. Hastaya özel olarak gerçekleştirilen retainer tel tedavisi kişinin ağız içi ölçüsü alınarak, laboratuvar ortamına gönderilir ve alçı modeller kullanılarak kişiye özel retainer teli üretilir. Genellikle dişlerin son yapısına uygun olarak tasarlanan retainer teli o şekilde hastanın üst ve alt çene olmak üzere ön dişlerin arkalarına yerleştirilerek özel simante (yapıştırma) malzemeleri kullanılarak sabitlenir.

Pekiştirme Tedavisinde Kullanılan Tedavi Yöntemleri

Sabit Retainer Teli:

Ortodonti tedavisinden sonra dişlerin aynı pozisyonunda kalabilmesi için üst ve alt çeneye uygulanan hastanın ağız içine özel olarak yapılan ön dişlerin arka bölgelerine sabitlenen ince uzun metal görünümlü tellerdir. Hastanın dişlerinin hareket etmesini engellemektedir. Retainer teli hastanın günlük yaşantısını etkilememektedir. Retainer teli kullanan hastalar konuşmada, yemek yemede, ağız ve diş bakımı yapmada herhangi bir sorun yaşamaz ve çok sert bir şey ısırılmadığı ve o bölgeye çok temas olmadığı sürece yapıştırıcının kopma veya telin kırılma çıkma tehlikesi bulunmamaktadır.

Essix Retainer:

Pekiştirme tedavisinin en fazla tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir diyebiliriz. Şeffaf plak olarak bilinen bu yöntem hastanın ağız içi ölçüsü alınarak hastaya özel olarak hazırlanır hekimin belirlediği süre boyunca gündüzleri bir süre olacak şekilde ama özellikle geceleri takılarak oluşmuş diş diziliminin bozulması engellenir. Tedavi süresi daha öncede belirtildiği gibi kişiden kişiye değişmektedir hekimin belirlediği süreyi dikkate almak çok önemlidir.

Hareketli Retainer Teli (Aparey):

Hareketli retainer (aparey) halk arasında damaklık olarak da adlandırılmaktadır. Apareyin orta kısmı paslanmaz çelikten tasarlanmaktadır. Bu sayede hastalar apareyi çok rahat bir şekilde takıp çıkarabilmektedir. Fakat bazı hastalarda yutkunma sorunu yapmakta veya bulantı hissi oluşturabilmektedir. Bu nedenle çok sık tercih edilen bir retainer değildir diyebiliriz.

Pekiştirme Tedavisi Aparey nedir?

Sabitleyici Tel Retainer

Aparey ortodontik tedavilerde kullanılan bir tel tedavisi yöntemidir diyebiliriz. Her yaşta kişilerin kullanabileceği bir tedavi çeşidi olan aparey bazen çene genişletme işlemlerinde bazen çene daraltma işlemlerinde bazen de ortodontik tedavilerinden sonra sabitleme görevi görmesi için kullanılmaktadır. Sabit veya hareketli aparey olarak ikiye ayrılır. Kişinin ağız içine uygun olarak tasarlanır ve laboratuvar ortamında hazırlanır. Hazırlanan aparey ağız içine yerleştirilir ve hekimin belirlediği zamanlarda ara kontrollere gelinir ortodontik tedavi için kullanılıyorsa eğer aparey genelde ayda bir, pekiştirme tedavisi için kullanılırsa daha geç zamanlara kontrol randevusu verilmektedir.

Pekiştirme apareyleri, hastanın diş ve çene yapısına göre belirlenerek, üst çeneye yerleştirilen bir ortodonti tedavi yöntemidir. Genellikle hastanın ağzının iç kısmında ve dil tarafında olan bu aparey kötü bir görünüme sebep olmadan sürecin daha hızlı ve kolay atlatılmasını sağlamaktadır.

Çoğunlukla en çok tercih edilen diğer pekiştirme apareyi ise Essix dediğimiz şeffaf pekiştirme plakları dır. Saydam ve sert yapıda olan bu apareyler, estetik görüntünüzü bozmayacak şeffaf maddelerden yapılmıştır. Çift çene için hazırlanır önceleri hem gündüz hem gece sonraları sadece gece kullanımı uygun görülür.

Bazı hastalarda bulantı hissi yaparken bazı hastalarda bu durumdan çok etkilenmez, günlük yaşantıyı etkileyen bir tedavi yöntemi değildir. Apareyi kullanırken ağız içi hijyenine çok dikkat etmeli yeme, içme prosedürüne uygun şekilde davranmalıdır. Özellikle hareketli aparey kullanılıyorsa apareyin temizliği de oldukça önemlidir ve belirlen temizlik kuralları uygun bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Pekiştirme Tedavisi Aparey Fiyatları

Ağız içi hareketli aparey fiyatları kişinin göreceği tedaviye göre değişkenlik göstermektedir. Aparey fiyatları tedavi göreceğiniz kliniğe göre de değişkenlik gösterdiği için bu konuda ki tüm bilgileri tedavi görülecek klinikten alınmalıdır.

Pekiştirme Tedavisine (Retainer Teli) Neden İhtiyaç Duyulmaktadır?

Ortodonti tedavisi gören hastaların dişleri çoğunlukla tekrardan eskiye dönme eğilimi gösterir. Bu sebeple retainer teli veya aparey kullanarak tedavinin kalıcı ve etkili olması sağlanmalıdır. Pekiştirme tedavisi olmadan ortodonti işlemlerinden verim almak pek mümkün değildir. Bu yüzden hekimin belirlediği şekilde pekiştirme tedavisi almak çok önemli ve gereklidir.

Pekiştirme Tedavisinde Retainer Teli Kırılması Ve Çıkması

Retainer teli çıkması ve kırılması veya kopması durumunda hastaların çok dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Retainer telini kullanırken sert besin tüketimi kesinlikle olmamalıdır. Bazen kişiler istemeyerek bile olsa sert besin tüketmektedir. Bu sebeple de retainer telinin kırılmasına ve çıkmasına neden olmaktadırlar. Retainer telinin kopması, çıkması veya kırılması durumunda tedavi gördüğünüz ortodonti hekimi veya tedavi gördüğünüz klinik ile iletişime geçerek tedaviyi yenilemek gerekmektedir.

Retainer teli kopan, kırılan veya çıkan hastaların çok kısa süre içerisinde kliniğe gitmeleri tedavinin seyri ve kalıcılığı açısından çok önemlidir. Sorun küçük bir dolgu veya yapıştırıcı çıkmasından kaynaklanıyor ise hekim ölçü almadan yani yenileme yapmadan mevcut bulunan telin tamirini sağlayabilir. Kopma, kırılma veya çıkma ciddi boyutlarda ise yeniden ölçü alınıp telin yeniden laboratuvar ortamında hazırlanması ve hastaya simante (yapıştırma) yapılması gerekmektedir.

Pekiştirme Tedavisi (Retainer Teli) Ne Kadar Süre Kullanılır?

Pekiştirme tedavisi (Retainer Teli) düzenli bir şekilde uygulanması gereken bir tedavidir. Çünkü ortodonti tedavisi sonrasında pekiştirme tedavisinin ihmal edilmesi, retainer telinin taktırılmaması veya yaşanan sorunda kontrole gidilmemesi aldığınız sonucun kaybolmasına neden olabilir ve dişlerin kaymasına sebep olabilir. Bu sebeple ortodonti tedavisinden sonra retainer teli taktırılması çok önemli ve gereklidir.

Pekiştirme tedavisinin süresi kişiden kişiye tedavinin durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla diş hekiminiz ağız ve diş sağlığınızın durumunuza ve tercih edilen retainer teline veya apareye göre pekiştirme tedavisinin ne kadar süreceği hakkında bilgiler verecektir. Bazı durumlarda retainer teli özellikle üst çene de ömür boyu kullanılması gerekmektedir.

  Detaylı Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

  Ad Soyad

  Cep Telefonu

  Mesajınız

  whatsapp logo
  X

  İnci Diş
  Çevrimiçi

  Merhaba 👋, Görüşmeyi başlatmak için "formu doldurun". Hayalinizdeki görünüm sizi bekliyor! 👇👇