İmplant ve Üzeri Protez Türleri

implant-diş-modelleri-1

İmplant ve Üzeri Protez Türleri

Diş Implantları-2

İmplant diş tedavileri planlama ve tasarım ile başlar. Eksikliği giderilecek olan dişlerin konumları, adetleri ve yapılacak porselen tipi belirlendikten sonra hastanın kuvvet faktörleri değenlendirilir.

Kuvvet faktörü ne kadar büyükse o kadar fazla implant ile desteklemek gerekir.

İmplant Diş Modelleri işleme alınırken, hastanın doğal dişinin kuvvetlere ne kadar dayanabildiğinin iyi belirlenmesi gerekir.

Doğal dişi saran periodontal ligament lifler(, eksenel kuvvetleri absorbe edecek şekilde dizilmişlerdir. Ancak, dişler radyal ve rotasyonal kuvvetlere karşı dayanıklı değildirler.

İmplant diş modelleri kemikle olan ilişkilerine göre;

1) Kemik içi

2) Kemik üzeri

3) Kemik boyunca implantlar olmak üzere 3 ‘ e ayrılabilir.

1) Kemik İçi İmplantlar Çeşitleri:

Bu implantlar kemiğin içine yerleştirilirler. Bu sayede kemikle yapı olarak da işlev olarak da birlikte görevlendirilirler.

 • Vidalı İmplant
 • Silindirik Görünümlü implant
 • Blade implant

olarak isimlendirilirler.

Proteze temel destek olmak amacıyla kullanılır.

Bu implantların alt kategorisi kök şeklindeki implantlar ve ağız içi sabitleyicilerdir.

2)Kemik Üzeri İmplantlar:

Bir kısmı dişsiz olan veya tamamen dişsiz çenede kullanılırlar.

Kök şeklindeki veya plaka şeklindeki kemik içi implantların yerleştirilmesi için uygun kemik

kalınlığının olmadığı bölgelerde tercih edilebilirler.

Frame Tipi İmplantlar :

Dişsiz çene kemiğinin tedavisi için ramus frame implantlar kullanılır.

YAPI YÖNÜ İLE İMPLANT SEÇENEKLERİ

İmplant çeşitleri implantların doğru bir şekilde çene kemiğine yerleştirilmesi, sağlam ve kuvvetli bir çiğneme opsiyonu ve estetik görünüm oldukça önemlidir. Bu sebeple, yapılacak olan implant tedavisi öncesinde, detaylı bir tedavi planı, implantın doğru yerleştirilmesi için yüksek önem taşımaktadır.

SERAMİK DİŞ İMPLANTI

Seramik implantlar, hastaların doğal dişine en yakın, estetik bir görüntü sunmaları sebebiyle tercih edilmektedir.

Seramik implantlar, çene kemiğine yerleştirilen vidaların yanı sıra, seramikten yapılan ara bağlantı parçaları(abutment) vee porselen diş protezinden oluşmaktadır.

TİTANYUM DİŞ İMPLANTI

Titanyum, implant teknolojisinde en çok tercih ve tavsiye edilmekte olan implantların en baş sırada yer alır. Bunun en büyük sebebi titanyum maddesinin ağız içinde bulunan diğer sıvılarla etkileşime girmemesi ve dayanıklılığıdır.. Ayrıca titanyum maddesi iyileşme sırasında da gözle görülür bir iyileşme hızı sağlar. Üstelik titanyum implantların dayanma zamanı da çok uzun ömürlüdür. Uzun yıllar çene kemiğinde hiçbir zarar vermeden dayanabilirler. Bazı maddelerle kaplanmış olan implant diş kökleri bu maddelerle iyileşme sürecine katkıda bulunabilir

İMPLANT BİRİNCİL MODEL STABİLESİNİ ARTTIRAN FAKTÖRLER

 • İyi kemik yapısu
 • Uzun implant çeşidi
 • Geniş çaplı impant
 • Daha fazla implant sayısı
 • Daha kısa vida adımı
 • Derin yapılan implant dişler

Diş implantı

İMPLANT DİŞ TEDAVİSİ SEÇENEKLERİ

TEK DİŞ EKSİKLİĞİ:

Herhangi bir sebeple bir dişi kaybettiğinizde, çözüm olarak kliniğimizde öncelikle implant tedavisi önerilmektedir. Çünkü implant tedavisi, yandaki dişleri küçültmemize gerek kalmadan, sadece eksik olan bölgeye uyguladığımız bir tedavidir.

BİRDEN FAZLA DİŞ EKSİKLİĞİ:

Birden fazla implant kemiğe yerleştirip birbirlerine porselen köprü ile bağlanır. Eksik her diş için bir implant yapmak yerine daha az sayıda implant ile yapılabilir.

TAM ÇENE DİŞ EKSİKLİĞİ:

Tam çene diş eksikliklerinde yapılan hareketli protezlerde, zamanla, yaş almaya bağlı çene kemiğinin erimesi ve diş eti çekilmesine bağlı olarak protez ağız içi uyumunu kaybedebilir. Bu durumda protezin hareketlenmesi, altına yiyecek kaçması vs… problemler yaşamaya başlanabilir. Aynı zamanda kemik erimesi sebebiyle oluşan çenedeki anatomik bozulmalar sonucu dudaklar veya yanakların çökmesi gibi yüz hatlarında estetik sorunlar ile karşılanabilir.

Dental implantla tedavi edilen dişsiz hastalarda ise implantların kemiğe kaynaşması sebebiyle dişlerin güvenle fonksiyonlarını yerine getirerek, kemiğin sağlıklı kalması ve kişinin yüz estetiğinin korunması sağlamaktadır.

ALT ÇENEDE İKİ İMPLANT DESTEKLİ, TAKIP ÇIKARILABİLEN, HAREKETLİ PROTEZ:

Alt çene tüm diş eksikliklerinde protez kullanan kişiler, bazen protezin oynamasından ve altına besin kaçmasından yakınırlar. Alt çene protezinin kullanım konforunu arttırmak için en kolay çözüm, implant tedavisidir. Ön bölgeye yerleştirilen iki implant ile total protez birbirine locator adlı bir ara parça ile bağlanır. Proteziniz sadece hasta istediği zaman çıkartıe. Hareketli bir total protezi çene kemiğine implantlar ile bağlamak, günlük yeme-içme, konuşma ve çiğneme konforunu arttırır.

ALL ON FOUR İMPLANTLAR (DÖRT İMPLANT DESTEKLİ SABİT PROTEZ)

Alt çene tam diş eksikliklerinde hareketli protezleri herkes kullanamayabilir. Bu gibi durumlarda önerilen tedavi, alt çenede dört implant üzerine vidalanarak sabitlenecek implant üstü sabit protezlerdir. All on four adı verilen bu protez tipi uzun zamandır, başarıyla uygulanmakta ve kullanılmaktadır. Proteziniz sadece diş doktorunuz tarafından istenildiği zaman çıkartılabilir. Alt çenede sabit dişlerinizin olmaması ve tam dişsizlik durumunda en yaygın önerilen tedavi seçeneğidir.

6 VEYA DAHA FAZLA İMPLANT DESTEKLİ SABİT PROTEZLER :

Üst çene tam diş eksikliklerinde hareketli, takıp çıkarılabilen protez kullananlar, damağın protez ile kapalı olmasının nasıl bir durum olduğunu çok iyi bilirler. Üst çenede tam dişsizlik durumunda uygulanacak en iyi tedavi alternatifi, implant destekli sabit protezlerdir. Bu şekilde uygulanan implant üstü protezde damak tamamen açıkta kalır, damağı saran bir madde yoktur. Dişler birbirine köprü ile  bağlanmıştır. Sadece diş hekiminiz istediğine bağlı çıkartılır. Üst çenede sabit, damağı sarmayan bir proteze sahip olmak, yaşam kalitesini ve günlük konforu arttırır.

Bir hastaya implant yapılabilmesi için hastanın kemik gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Diş implantı için hastanın kemik yapısının uygun olup olmadığı çekilen panaromic röntgen ile belirlenir. Bazı kronik hastalıklar, diş implantı yaptırabilmek için düzene girebilecek veya iyileşebilecek bir hastalık ise hastalığın tedavi edilmesi beklenir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda ise tedavi öncesinde ilaç alımı tedaviden minimum 3 gün önce kesilmektedir. Olası risklere karşı tedaviden önce önlemlerin eksiksiz alınması oldukça yüksek değer taşımaktadır. Diş gelişimine ek olarak çene ve yüz gelişiminin tamamlanması da tedavi kriterleri arasındadır. Diş implantı hakkında çalışan ve dünyada bir çok ülkede, hastaneler tarafından kullanılan markalar mevcuttur. Bunları en kaliteli yapan faktörler ise şunlardır:

Kullanılan malzeme kalitesi: İmplantın üretildiği malzemenin dayanıklılığı markanın kalite seviyesini de belirler. Dayanıklı olarak üretilen implantlar her zaman daha fazla tercih edilir.

Klinik onayı: İmplant markasını kanıtlayan bir başka detay ise bazı klinik testlerden geçmiş olmasıdır. Klinik olarak onay alan marka dünya genelinde yaygın kullanılır.

Garanti süresi: Üretilen implantın satışı sonrası garantisinin verilmesi ve herhangi bir sebepten dolayı fail olması durumunda direkt olarak bu durumla üretim yetkililerinin ilgilenmesi birçok kişi tarafından bu markanın tercih edilmesini sağlayabilir.

Maliyet: Markanın satış maliyetleri indirmesi de kişilerin tercih etmesinde sebep olur.

Bu tür faktörler en iyi implant markalarını belirlemekte kullanılan kriterlerdir. Hem bireysel ihtiyaçların giderilmesi hem de kurumsal olarak muhattap bulunması markaları tercih sebebi yapar.

Diş implant ücretlerini belirleyen sebepler oldukça değişkendir. Bunlar arasında en büyük önem taşıyan implantın markasıdır. Dolayısıyla marka ile birlikte kalite seviyesi de implantın fiyatını belirleyici faktörlerden birisidir. İmplant ücretinde, gittiğiniz kliniğin fiyat politikası ve işlem için kullandığı malzemeler kalitesi de oldukça önemlidir. Son olarak TDHB’nin implant fiyat tavsiyesinin yaptırdığınız yıl içindeki taban fiyatı da bu noktada önem taşır. Çünkü o listedeki taban fiyatın altında çalışma yapılmamaktadır.

  Detaylı Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

  Ad Soyad

  Cep Telefonu

  Mesajınız

  whatsapp logo
  X

  İnci Diş
  Çevrimiçi

  Merhaba 👋, Görüşmeyi başlatmak için "formu doldurun". Hayalinizdeki görünüm sizi bekliyor! 👇👇