Ağız Kokusu

Kötü ağız kokusu hepimizin hayatının bazı dönemlerinde karşılaştığı utanç verici problemlerden bir tanesidir. Ağız kokusundan korunmak için öncelikle kötü ağız kokusuna neden olan sebepleri bilmemiz gerekir.
Ağız Kokusunun Sebepleri:

– Ağız kokusu genellikle ağızdan kaynaklanır. Yetersiz ağız hijyeni, yenilen gıdaların partiküllerinin; dil yüzeyinde, diş eti arasında, diş eti yüzeyinde ve diş yüzeyinde birikmesine neden olur. Ağzımızın florasında bulunan bakteriler tarafından bu partiküllerin yıkılmasıyla ortaya kötü kokuya sahip kimyasallar çıkar.

– Tükürük ağız içerisindeki gıdaların yıkılmasına yardımcı olur. Bu nedenle ağız kuruluğu olan bireylerde ağız kokusu riski fazladır. Bazı ilaçlar, sigara ve ağız solunumu ağız kuruluğuna sebep olabilir.

– Ağız içerisindeki enfeksiyonlar da kötü ağız kokusuna neden olabilir. Diş çürükleri, periodontal problemler ve cerrahi çekim sonrası oluşan yaralanmalar da ağız kokusuna neden olabilir.

– Ağzımızda yemek sonrası plak adı verilen bakteriyel bir film tabakası oluşur. Eğer bu film tabakasını fırçalama ve diş ipi ile kaldırmazsak birikerek plakta bulunan bakteriler tarafından ağız kokusunu etkileyen kötü bir koku meydana gelir.

– Ayrıca yediğimiz yiyeceklerin de ağız kokusuna etkisi büyüktür. Soğan ve sarımsak gibi güçlü kokusu olan gıdalar vücuttan tamamıyla atılmadan fırçalama, diş ipi ve gargara kullanımından sonra bile ağızdan gitmeyebilir.

– Kötü ağız kokusu bazı sağlık problemlerinin de belirtisi olabilir. Burun enfeksiyonları, ciğer rahatsızlıkları, kronik sinüzit, diyabet, kronik bronşit, sindirim sistemi bozuklukları kötü ağız kokusuna neden olabilecek problemlerdendir.

Ağız Kokusunun Önlenmesi

– Ağız kokusunun önlenmesi için öncelikle ağız kokusuna sebep olan nedeni bilinmesi gerekir. Ağız hijyenine dikkat edilmelidir. Ağız hijyenine dikkat edilmesi plak birikimini azaltır, bu da çürük ve periodontal problemlerin oluşma riskini düşürür.

– Dişlerin günde iki kere dil yüzeyleriyle birlikte fırçalanması ve diş ipi kullanımı ağız kokusunun azalmasını sağlar. Eğer çıkarılabilir protez kullanılıyorsa geceleri protez çıkarılmalıdır. Hareketli protez diğer gün kullanımdan önce iyice temizlenmelidir.

– Eğer problem ağız kuruluğundan kaynaklanıyorsa şekersiz sakızların çiğnenmesi önerilir. Şekersiz sakızlar tükürük akışını stimüle ederek tükürük akışının artmasına yardımcı olur. Ayrıca suni tükürük kullanımı da tedavi için gerekebilir.

– Diş hekiminizle olan görüşmeniz sırasında sorunun sistemik bir rahatsızlıktan dolayı mı yoksa ağız hijyeni yetersizliği ve diğer dental problemlerden dolayı oluşup oluşmadığının netleşmesinden sonra diş hekiminizin tedavi planı ile ağız kokusunun önüne geçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.