Diş implantları

Diş İmplantları


Bilimsel verilere göre  insanların büyük çoğunluğu kaza, diş eti hastalığı, başarısız kanal tedavisi veya aşırı diş çürüğü sebebiyle en az 1 adet kalıcı dişini kaybetmektedir. Yaş ilerledikçe kaybedilen diş sayıları artmakta hatta durum tam dişsizliğe kadar varabilmektedir.
Bu durum insanların çiğneme kabiliyetini, düzgün konuşmasını ve gülüşünü olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla hayat kalitesini azaltmaktadır.

Günümüzün diş hekimliğinde dental implantlar kayıp dişlerin yerine gelebilecek en iyi çözüm seçeneğidir. Neden mi?

• Çünkü kayıp dişin yerine yenisini koymak için komşu sağlıklı dişlerde herhangi bir işleme gerek duyulmuyor.
• Çünkü kaybolan diş ile beraber zamanla peşinden ilerleyen kemik kaybı da dental implant uygulaması ile duraksamaktadır.
• Çünkü uzun dönem başarısı diğer tedavi seçeneklerine göre daha yüksektir.
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dental implantlar çeyrek asırdır giderek yaygın şekilde uygulanmaya başlanılmış, üniversite hastanelerinden özel ağız diş sağlığı merkezleri, poliklinikleri ve muayenehanelerinde de diş hekimlerinin vazgeçilmez çözüm seçeneği haline gelmiştir.
Ameliyathane ortamında kemik içine yerleştirilen titanyum implantların kemik ile birleşme sağlaması için gerekli süre tamamlandıktan sonra planlanmış protez yapım işlemlerine başlanmaktadır. Bazı durumlarda hastanın çenesinde implant yerleştirilebilmesi için yeterli kemik hacmi bulunamayabilir. Diş çekimi sonrasında ortaya çıkan kemik kaybı sebebiyle implant yapılacak bölgelerde komşu anatomik oluşumlara zarar vermemek de dikkat edilmesi gereken husustur. Böyle durumlarda bazı ileri cerrahi tekniklerle bu gibi durumlar optimize edilebilinir.
İmplant tedavisinin başarısını tam donanımlı, sterilizasyon ve dezenfeksiyon kurallarına uyulmuş ameliyathane ortamı, uzman hekim ve operasyon ekibi uzun dönem başarısı tecrübe edilmiş implant markası kullanımı etkilemektedir. Daha önemli olanı ise tedavi bittikten sonra hastanın ağız hijyenine azami özen göstermesi ve düzenli olarak kontrol randevularını aksatmamasıdır.