Dişlerimiz Neden Çürür

Diş çürüğü, bir bakteri enfeksiyonudur ve ağız ortamının asidik olması sonucu diş minesinin çözünmesiyle başlar. Eğer gerekli önlemler alınmazsa da kavite oluşana dek devam eder. Asidik ortam ağızdaki bakterilerin besin artıklarıyla etkileşimi veya tüketilen asit içerikli yiyecek ve içecekler sonucu oluşur. Çürük bir diş zamanında tedavi edilmezse diğeri dişleri de etkileyebilir.

Ağız ve Diş Sağlığının Korunması İçin Basit Önlemler

Diş çürüğünün önlenmesi ağız hijyenine önem vermekten bunun yanı sıra gün içinde asidik olan ağız ortamını nötralize etmekten geçer.

– Dişler günde en az 2 kere ve 2-3 dakika süre ile fırçalanmalıdır. Diş fırçalarken sadece ön bölgeler değil dişlerin tüm yüzeyleri fırçalanmalıdır. En son dil üzerindeki bakteri plağının kaldırılması amacıyla dilin üzeri de fırçalanmalıdır.

– Diş fırçasının ulaşamadığı ara yüzlerin temizliği için diş ipi kullanılmalıdır.

– Diş yapısını güçlendirmek ve ağız ortamını düzeltmek için florlu gargaralar kullanılabilir, ancak bu gargaraların dişler fırçalanmadan tek başlarına yeterli olmadığını unutmamak gerekir.

– Gün içinde tatlı, şekerli besinleri mümkün olduğunca ana öğünlerle birlikte tüketmek, dişlerin daha az sıklıkla aside maruz kalmasını sağlar.

– Ara öğün olarak tatlı besin alındığında diş fırçalama imkanı yoksa ağız bol suyla çalkalanmalıdır ya da şekersiz sakız çiğnenerek tükürüğün tamponlama özelliğinden faydalanılmalıdır.

– Salatalık, havuç gibi çok çiğnemeyi gerektiren ve az şeker içeren besinlerde asidik ortamı düzeltmeye yardımcı olur.

– Peynir, dişleri korumada ciddi etkisi olan bir besindir. Bir parça peynir yemek, ağız ortamını düzeltir ve çürük oluşumunu engeller.

– 6 ayda bir diş hekiminize muayene olmak, erken teşhise olanak tanıyarak dişlerinizi korumaya yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.