Every Patient Is a Pearl

Healthy Smiles With You With Our Preventive Treatments

Dental implants

According to scientific data, the vast majority of people lose at least 1 permanent tooth due to accident, gum disease, unsuccessful root canal treatment or excessive tooth decay.

More info

General Anesthesia

General anesthesia is the type of anesthesia in which the patient is anesthetized by intravenous drugs and / or anesthetizing gas.

More info

Pedodontics

Pedodontics (Pediatric Dentistry) is a department that aims to protect the milk and permanent teeth of 0-13 age group children in a healthy way and to eliminate the problems caused by caries, trauma, hereditary and similar factors in these teeth.

More info

Cosmetic Dentistry

In the human body, the head and face area plays a very important role in expressing beauty, image, feelings and thoughts.

More info

Gum Treatment

Gingival recession rather than a disease; It is the result of gum disease or improper brushing habits.

More info

Orthodontics

Orthodontics, also called braces treatment, is a treatment method applied to eliminate crowded teeth and incompatibilities in teeth, jaws and face.

More info
All Treatments
Your guide to a healthy and beautiful smile

A more beautiful smile opens all doors

Comprehensive Care

We understand every aspect of your care.

Healthy Smiles

We understand every aspect of your care.

High technology

We understand every aspect of your care.

Every Patient Is a Pearl

Our Dentists

Dt. Eshat Araz

Diş Hekimi
Yönetim Kurulu Başkanı
İnci Diş Levent Başhekimi

 
Yrd. Doç. Dr. Ali Şirali

Oral İmplantolog / Perio
İnci Diş Başakşehir Başhekimi

 
Dt. Mahsum Deniz

Diş Hekimi
İnci Diş Bahçeşehir Başhekimi

 
Yrd. Doç. Dr. Erhan Görükmez

Ortodontist

 
Yrd. Doç. Dr. Hakan Şahin

Pedodontist

 
Uzm. Dr. Bulut Hakan Şahin

Endodontist

 
Uzm. Dr. Duygu Çakır

Endodontist

 
Uzm. Dr. Elif Şeyda Ürkmez

Pedodontist

 
Every Patient Is a Pearl

Our Dentists

Tooth Sensitivity

  • 02 July 2018
  • Dt. Eshat Araz

​Sensitivity is a common dental problem seen in 35% of adults, it is not a disease. We can list the factors that cause tooth sensitivity as follows:

What Causes Cavities And Tooth Decay

  • 22 April 2018
  • Dt. Eshat Araz

​Cavities are permanently damaged areas in the hard surface of your teeth that develop into tiny openings or holes. Cavities, also called tooth decay or caries, are caused by a combination of...

Bad Breath (Halitosis)

  • 28 February 2018
  • Dt. Eshat Araz

Bad breath is one of the embarrassing problems we all face at some time in our lives. To precause from bad breath, first the reason has to known.

Create Your Appointment For Free Inspection

All Branches
Our Happy Patients Achieving Dental Health

Patient Feedback

Berk Hüma

Bir aydır çeşitli diş problemlerinden dolayı gidiyorum ve gerek personelin ilgisinden gerek doktorların tavrından, yaptıkları işlemlerden çok memnum kaldım. Diş doktoru fobimi sayelerinde yendim diyebilirim.

Merve Öze

Evet benim bu korkularımı tek çözen yer burası oldu. Dişçi ve iğne fobimi yenmeme yardımcı olan ve ağrısız, acısız kanal tedavisi bile yaptırabileceğiniz bir klinik. Halen şaşkınım! İyi ki geldim, iyi ki tanıdım seni sizleri, Ali hocama teşekkür ederim ..

Nefise Kübra

İnci Diş'e farklı tedaviler için bir kaç kez gittim. Her birinde de derdimi anlayıp tertemiz çözdüler. Bihassa son tedavimi yapan Ali Bey ve Ekrem Bey işlerinde çok mâhir ve nâzik hekimler. Estetik tedavide olabilecek en kısa sürede en iyi duruma getirdiler. Asistan hanımlar dahi zehir gibi çalışıyorlar maşallah. Çok çok teşekkür ederim.

Ruşen Fırat Ersoy

Her alanda işinin uzmanlarının bulunduğu bir klinik. Doç. Dr. Ali Şirali hoca anneme ve birkaç arkadaşıma implant uyguladı. Sonuçlar harika. Ayrıca yaklaşımı bu kadar güzel başka bir hekim ile karşılaşmamıştım. Diğer deneyimim ise çocuk doktoru Hakan Bey ile oldu. 6 yaşındaki oğlumun 11 adet dişini tedavi etti. Oğlumun fobisi olduğu için bu işlemler Anestezi doktoru eşliğinde genel anestezi altında yapıldı. Babanneden toruna ailemizin dişçisi diyebiliriz.

All Patient Feedback